MAGNIFICON 2016

Serdecznie zapraszam do Krakowa 27-29 maja na czternastą już edycję MAGNIFICONu.
Podobnie jak ostatnio, konwent będzie organizowany na terenie Centrum Targowo-Kongresowego EXPO, przy ul. Galicyjskiej 9.

W sobotę, 28 maja, będę miał przyjemność poprowadzić tam dwie prelekcje poświęcone historii Japonii:

  • O godz. 14.00 – „Upadek klanów ninja”
    Prawdziwa historia niezwykle wpływowych i najbardziej chyba tajemniczych organizacji w historii, których los został przypieczętowany w czasie inwazji znanej jako Tensho Iga No Ran. Razem z ekipą TV Tokyo odwiedziliśmy m.in. wioskę Togakure, dawne, legendarne prowincje Koga i Iga oraz cmentarze, na których pochowano znaczących przywódców. Rozmawialiśmy z naukowcami i pasjonatami, którzy od lat próbują zgłębiać klanowe historię. Próbują, bo jeśli chodzi o ninja …to niczego nie można być pewnym. Prezentacja w ramach cyklu „Droga do Sekigahary” – przeniesiona z ubiegłorocznego MAGNIFICONu
  • O godz. 15.00 – „Gambit Shingena Takedy” 
    Historia mniej znanej, ale przełomowej, z punktu widzenia strategii prowadzenia bitew, kampanii okresu Sengoku. W horyzoncie dekady, na równinie Kawanakajima, doszło do pięciu starć, tych samych armii, dowodzonych przez tych samych wodzów. Z dzisiejszej perspektywy, manewry Takedy i Uesugi bardziej przypominają szachowe rozgrywki arcymistrzów i daleko im do zwyczajowej, w owym okresie, rzezi. Tylko czy szachy mogą być bardziej fascynujące od oldskulowej masakry? Otóż mogą.
    Zapraszam na nietypową opowieść o męstwie, sprycie, honorze i …brutalności, widzianych przez pryzmat chyba najbardziej spektakularnego szachowego pojedynku, znanego jako „nieśmiertelna partia”.
    Prezentacja w ramach cyklu „Droga do Sekigahary”.

Po spotkaniu, gdyby ktoś chciał porozmawiać, będę do dyspozycji.

Fanpage imprezy: MAGNIFICON 2016

13268604_10156910608895517_8821467366449126330_o